Щодо декларування зміни роздрібних цін

  • 874

Фото без опису

     

     Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області (далі-Головне управління) відповідно до Положення, затвердженого наказом Держпродспоживслужба від 24.02.2020 №164, у тому числі здійснює на території Харківської області державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

     Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» з 18 травня 2020 року і до закінчення карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом  SARS-CoV-2, в Україні запроваджене державне регулювання цін на товари, що мають істотну соціальну значущість та товари протиепідемічного призначення шляхом декларування зміни роздрібних цін у разі їх збільшення.

     Вказаною постановою затверджено вичерпні переліки товарів, що мають істотну соціальну значущість та товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, зміна цін на які підлягає декларуванню. Отже, якщо суб’єктом господарювання здійснюється реалізація товарів протиепідемічного призначення та планується збільшення роздрібної ціни на 5 і більше відсотків проти роздрібної ціни станом на 18 грудня 2020 року, у нього виникає обов’язок декларування зміни цін.

   Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб’єктами господарювання в електронному вигляді шляхом подання відомостей з використанням кваліфікаційного електронного підпису до Держпродспоживслужби через її офіційний веб-сайт за посиланням https://price.consumer.gov.ua.

Після успішної реєстрації даних, відомості автоматично вносяться до Реєстру роздрібних цін на товари, з яким можна ознайомитися за посиланням https://declaration.consumer.gov.ua

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №341 початок застосування задекларованих роздрібних цін залежить від відсотку їх підвищення, а саме:

  • у разі підвищення цін на 15 відсотків і більше – застосування роздрібної ціни можливе не раніше ніж через 30 днів, без урахування дня декларування.
  • у разі підвищення цін на 10 відсотків і більше, але менше ніж 15 відсотків, - застосування роздрібної ціни можливе не раніше ніж через 14 днів, без урахування дня декларування.
  • у разі підвищення цін на 5 відсотків і більше, але менше ніж 10 відсотків, - застосування роздрібної ціни можливе не раніше ніж через три дні, без урахування дня декларування.

Відтак з 18.05.2020 реалізація товарів, що мають істотну соціальну значущість, товарів протиепідемічного призначення за роздрібною ціною, підвищеною на 5 і більше відсотків без процедури декларування зміни цін, є порушенням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

     Відповідно до інформації, що міститься у реєстрі роздрібних цін (можна ознайомитися за посиланням https://declaration.consumer.gov.ua) станом на 19.01.2021 року по Харківській області кількість суб’єктів господарювання, що задекларували ціни всього лише 49.

За порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін до суб’єктів господарювання передбачена адміністративно-господарська відповідальність згідно зі ст.20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від21.06.2012 №5007-VI та адміністративна відповідальність згідно зі ст.165-2 та 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

 

Інформацію надали

Директор департаменту                                                                                        

економіки і міжнародних відносин                                                                Петро ЛАШИН

Начальник головного управління

Держпродспоживслужби в Харківській обл.                                            Олег БОГІНСЬКИЙ