Донецька селищна рада

Балаклійського району Харківської області Україна

Історічна довідка

У ХVІІІ сторіччі імператриця Катерина ІІ (1729-1796 роки життя) підписує Указ про помилування засуджених, приречених до казні через   шибеницю. “Шибеників” засилають на Слобожанщину, на степові землі, які розташовані між гирлами двох річок. Умовою помилування та збереження життя “шибеникам” було їх осіле постійне поселення на правому березі річки Сіверський Донець. Ні за яких умов “шибеники” не мали права оселятися на лівому березі річки.

Поселення росло. Село Шебелинка стало самим великим й значним селом серед пунктів населення, де проводились ярмарки, збори громади із сусідніх  сіл: Глазунівки,  Сирафимівки , Геївки, Дальньої Шебелинки,  П'ятигірська.

Наприкінці ХІХ — початку ХХ сторіччя почався розвиток промисловості у країні, що зумовило будівництво залізниці. Станція мала будуватися біля села Андріївські Лози  ( тепер — селище Андріївка Балаклійського району) . Це було село відомо тим, що біля нього діяли банди розбійників, які грабували місцеві помешкання,  руйнували будівництво залізниці. Залізничну станцію починали будувати декілька разів, але кожного разу будівництво було  зведене нанівець : все розграблялося; самі будівельники були побиті бандою й вже не хотіли приймати участь у будівництві. Тоді мешканці села Шебелинка запропонували свої послуги як будівельники залізниці. Будівництво розвернулося, ніякі розбійники вже не були взмозі подолати цих нащадків “шибеників”. Саме тому, у знак пошани до Шебелинців, залізничну станцію в 1910 році (рік будівництва залізничої гілки Харків-Донбас) було названо Шебелинка, хоча вона розташована в селі Андріївські Лози, на відстані 25 км. від села Шебелинка!

При будівництві зализниці, будівельники-мешканці села Шебелинка виконували Указ імператриці й не оселялися на лівому березі річки Сіверський Донець. Щоб скоротити час на щоденний шлях  від дому на роботу  й назад, декілька сімей оселилися відразу на правому березі річки, влаштували  десяток тимчасових хатинок. Минав час. Залізниця  почала діяти, а переселенці із села Шебелинка так й залишилися на хуторку, який назвали Донець (по найменуванню річки). Хутір почав розростатися, тимчасові хатинки перебудували у господарські будівлі.

З приходом в 1917 році Жовтневої революції,  хутору було запропоновано надати декілька назв : Нова Москва на Дінці, Москалівка, Жовтневий Донець, Червоний Донець. В 1924 році хутір назвали  Червоним Донцем.

Селище Червоний Донець має коротку, але цікаву історію . Його розвиток пов'язано з відкриттям й розробкою величезних запасів природного газу.

На початку  тридцятих років двадцятого сторіччя видатний учений геолог, професор Харківського університету Д.Н.Соболєв переконливо довів можливість існування нафти та газу в східній частині України.

Перші розвідувальні пошуки почалися в 1936 році. Велика Вітчизняна Війна перервала розпочаті роботи, але вже в 1943-1946 роках вони відновилися в більшому обсязі.

Після старанних досліджень експедиції геологів на чолі з досвідченим розвідником надр М.Ф. Булаховським, було зроблено висновок, що цей район має великі запаси природного газу.

Скоро почала діяти перша свердловина.  Це було найкрупніше на той час в Європі газоконденсатне родовище, яке за своїми розмірами та запасами природного газу відноситься до унікальних родовищ світу. 3 травня 1950 року на буровій № 1  бригадою майстра О.І.Мелешка була пробурена перша газова свердловина, відкрито продуктивний горизонт і звістка про газовий фонтан облетіла всю країну.

14 червня 1956 року вважається офіційною датою створення Шебелинського газопромислу, який увійшов до великого нафтогазового комплексу України. Відкрите газове родовище знаходиться на правобережжі річки Сіверський Донець в межах Балаклійського району біля села Шебелинки, а звідси і пішла назва — Шебелинське газове родовище.

За дослідження і відкриття Шебелинського родовища М.Ф.Булаховський, Б.С.Воробйов, С.Я.Черпак, Н.А.Гор'єв, В.Р.Литвинов, Л.П.Палець були удостоєні звання лауреатів Ленінської премії.

Розробка Шебелинського газового родовища стала загальнонародною справою. В роботі приймали участь підприємства РСФСР, Азербайджанської, Таджицької, Казахської , Татарської республік, Автономної республіки Дагестану. Братську допомогу шебелинцям надали трудящі Болгарії, Чехословаччини, Румунії, Німецької Демократичної Республіки , Куби, навіть Китаю (хоча дипломатичних відносин з цією країною ще не було) та багато інших країн постачали своїх спеціалістів, будівельні матеріали, машини  та інструменти.

Успішна розробка Шебелинського газопромислу дала можливість вже в 1956 році одержати промисловий газ. Взимку 1958 оку ЦК ЛКСМУ оголосив Шебелинку ударною комсомольською будовою.

5 травня 1956 року на будівельний майданчик прийшли перші будівельники: старший виконроб І.А.Бровко, виконроб І.Ю.Шевцов, бригади М.Терещенко, О.П.Красницької, В.П.Соляника та інші. Цей день став Днем початку будівництва селища Червоний Донець. Назва селища Червоний Донець пішла від існуючого хутора Червоний Донець, (який налічував понад 100 дворів), підпорядкованого Копанській сільській раді.

7 вересня 1959 року рішенням облвиконкому № 580 було ліквідовано Копанську сільську раду  і організовано Червонодонецьку селищну раду.

Червонодонецька селищна рада була обрана 1 жовтня 1959 року з 25 депутатів при населенні селища 2500 чоловік.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України № 1353-VІІІ від 12.05.2016 року ”Про перейменування деяких населених пунктів”,  смт Червоний Донець Баалклійського району Харківської області перейменовано в смт Донець.

11 вересня 2019 року Донецька селищна рада відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та рішення LXXIV сесії  VII скликання №1889-VII Про добровільне об’єднання територіальних громад" вирішила об’єднатися у Донецьку селищну об'єднану територіальну громаду, до якої увійшли територіальні громади: Донецька селищна рада (смт Донець, село Дальня Шебелинка, село Копанка, село Прогрес, село Червона Гірка) та Андріївська селищна рада (смт Андріївка).

Адміністративним центром Донецької селищної об’єднаної територіальної громади є селище міського типу Донець Балаклійського району Харківської області.