Що потрібно знати про туберкульоз?
Туберкульоз — інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу. Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму, крім волосся та нігтів.
Передається туберкульоз (далі — ТБ) від людини, яка має відкриту форму ТБ (з активним бактеріовиділенням) до іншої людини повітряним шляхом під час кашлю, розмови, чхання. Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту та від кількості бактерій, які вдихає здорова людина. Вірогідність розвинення хвороби після контакту з бактеріями залежить від стану імунної системи. Якщо вона не здатна стримувати інфекцію, розвивається туберкульоз.
Туберкульоз — виліковне захворювання, успіх лікування залежить від вчасно розпочатого прийому медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків. Туберкульоз розвивається у приблизно 10% людей, інфікованих бактеріями туберкульозу. Особливо чутливі до туберкульозу люди з ослабленою імунною системою (через хронічні захворювання або прийом певних ліків) та маленькі діти, оскільки їх імунна система ще не сформована.
Щоб захистити дитину від важких форм туберкульозу використовують вакцину БЦЖ. Без щеплення вакциною БЦЖ у дитини, яка підхопить такий туберкульоз, зростає ризик смерті. Тому цю вакцину вводять так рано — на 3–5 день життя. Це рекомендований вік для вакцинації, однак діти старше 5 днів також можуть бути вакциновані, якщо раніше вони не були щеплені з об'єктивних причин. Впродовж життя людина може захворіти на туберкульоз, але в перші роки життя вона не матиме генералізованої форми ТБ з множинним ураженням кількох органів.
БЦЖ — це жива вакцина з настільки ослабленими мікобактеріями, що вони не здатні викликати захворювання.
Симптоми туберкульозу:
Як правило початок захворювання поступовий протягом кількох тижнів, інколи — місяців
- періодичний кашель понад 2 тижні, як правило з мокротинням;
- як правило – незначний підйом температури тіла до 37–37,2° С, при важких формах — виражена лихоманка;
- зниження працездатності, загальна втомлюваність;
- підвищена пітливість вночі;
- зниження маси тіла без «визначеної» причини;
- задишка (утруднене та прискорене дихання);
- кровохаркання (спостерігається при важких поширених формах туберкульозу із значним враженням легеневої тканини).
Хто має вищий ризик розвитку туберкульозу:
До груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз належать: ВІЛ-інфіковані особи; особи, які контактують з хворими на туберкульоз (сімейні чи професійні контакти); особи із захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету; курці, особи, що зловживають алкоголем чи вживають наркотики; особи, що перебувають за межею бідності, безробітні; особи без визначеного місця проживання; пацієнти психіатричних закладів; особи, які утримуються або звільнились з установ виконання покарань та інші категорії населення.
Якщо ви помітили в себе хоча б один з них, зверніться до лікаря.