Щодо поширеності захворювання на вірусні гепатити
З нагоди Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами акцентуємо Вашу увагу на те, що поширеність захворюваності на вірусні гепатити (ВГ), особливості шляхів їх передавання, складнощі діагностування, розвиток серйозних ускладнень, обмежений доступ до лікування, а також низький рівень усвідомленої поінформованості населення та медичних працівників є актуальною проблемою для системи охорони здоров’я.
Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.
Гепатит B і C є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту. Близько 325 млн людей у світі живуть з хронічною інфекцією, спричиненою вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C.
Шляхи передавання гепатитів B та С:
- незахищені статеві контакти;
- небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо);
- використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.
- використання нестерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо);
- від матері до дитини під час народження;
- під час переливання крові та її компонентів.
Гепатит B є небезпечним і для працівників охорони здоров’я, які можуть мати травми від уколів голками при догляді за пацієнтами, інфікованими вірусними гепатитами.
Як можна захистити себе?
Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування ВГB — це вакцинація. Вакцини проти гепатиту C не існує.
Поширенню вірусу гепатиту B та С можна запобігти таким чином:
- уникайте контактів з кров’ю та рідинами організму інших людей;
- уникайте непотрібних ін’єкцій: вибирайте пероральні ліки замість ін’єкцій там, де це можливо;
- уникайте випадкових статевих контактів, завжди використовуйте презерватив;
- ніколи не діліться персональними бритвами чи зубними щітками, манікюрними ножицями та іншими засобами індивідуального користування;
- використовуйте тільки стерилізовані інструменти для пірсингу і татуювання;
- вагітним жінкам, у яких діагностовано гепатит B, слід порадитися зі своїм лікарем про те, як запобігти передаванню вірусу до дитини.
При цьому 96% усіх смертей унаслідок захворюваності на ВГ пов’язані із захворюванням на вірусні гепатити В (ВГВ) та С (ВГС). Хвороби, зумовлені хронічними ВГ, а саме цироз печінки та первинний рак печінки (гепатоцелюлярна карцинома), є значним тягарем для системи охорони здоров’я, оскільки призводять до інвалідності, зменшення тривалості та якості життя працездатного населення і передчасної смертності. Зокрема, за деякими оцінками, близько 57% випадків цирозу печінки та 78% випадків первинного раку печінки зумовлено впливом ВГВ та ВГС.
Відповідно до оцінних даних, до 5% населення країни інфіковано ВГС (з них 3,6% є хронічно хворими, а це 1 516 000 осіб в абсолютних числах) та 1,5% — інфіковано ВГВ (в абсолютних числах — близько 631 840 осіб), тоді як більшість хворих не знає про свій статус та, відповідно, не отримує лікування. Результати досліджень підтверджують, що підвищений ризик інфікування ВГ мають:
• представники уразливих ключових груп населення (люди, які вживають наркотики ін’єкційно, працівники та працівниці комерційного сексу і чоловіки, які мають секс із чоловіками);
• новонароджені та діти до 5 років (для ВГВ), реципієнти крові та органів, особливо такі, що потребують регулярних трансфузій крові або її компонентів, — хворі на гемофілію, недугу Віллебранда й інші спадкові коагулопатії;
• особи, які мали хірургічні втручання, отримували стоматологічні послуги та інші хірургічні та медичні процедури, пов’язані із контактом з кров’ю;
• пацієнти гемодіалізу. Окрім того, в Україні є низка чинників, що сприяє новим випадкам захворювання та смертей внаслідок ВГ, а саме:
• низький рівень вакцинації від ВГВ дітей (тільки 57% дітей до 1 року охоплено трьома дозами вакцини), медичних працівників та представників ключових груп населення;
• неконтрольоване та неналежне застосування компонентів донорської крові;
Експрес-тест застосовують як скринінгове виявлення вірусного гепатиту С. Тест виявляє антитіла до HCV, які можна виявити в середньому з 4-6-го тижня з моменту інфікування. Раз на рік необхідно проводити тестування на гепатити В та С. Це зробити неважко і безоплатно , скринінг та діагностика на вірусні гепатити передбачені програмою медичних гарантій..
На сьогоднішній день сімейні лікарі КНП «Центр первинної медико – санітарної допомоги» Донецької селищної ради забезпечені швидкими тестами для проведення діагностування вірусних гепатитів В та С у достатній кількості.
У жодному разі не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням на підставі інформації з інтернету! Лише медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз, ступінь пошкодження печінки й тяжкість перебігу, а відтак призначати адекватне лікування.
Бережіть себе та свої близьких.