Вимоги щодо належного облаштування та експлуатації індивідуальних колодязів, ризики вживання забрудненої питної води

  • 137

Вимоги щодо належного облаштування та експлуатації індивідуальних колодязів, ризики вживання забрудненої питної води

Фото без опису

З кожним роком в світі зростає проблема нестачі питної води. Ризик захворіти внаслідок споживання недоброякісної питної води дуже високий.

В Україні 5,7 млн. мешканців міст та 11,7 млн. сільського населення споживають воду із колодязів та індивідуальних свердловин, що живляться ґрунтовими водами. У переважній більшості ці водні джерела не проходять періодичного очищення та санації. 

Власники колодязів зобов'язані самостійно обслуговувати, захищати та підтримувати високу якість своїх запасів питної води. Факторів, що впливають на якість колодязної води дуже багато, найнебезпечніші серед них - віруси та бактерії, хімічні агенти, які потребують ефективного знезараження колодязя та води. Більшість мікроорганізмів, що знаходяться в ґрунтових водах, нешкідливі, але є й ті, які є патогенними, наприклад: гострі кишкові інфекції, харчові токсиноінфекції, ботулізм, холера, гепатит А. Ці патогени можуть потрапляти в ґрунтові води через вигрібні ями, поверхневі води, забруднені стоки, що знаходяться неподалік.

Колодязь не повинен розміщуватися в понижених, заболочених місцях та на ділянках де є загроза затоплення. Індивідуальний колодязь потрібно розміщувати на відстані не менш ніж 20 м, а громадський не менш ніж 50 м від джерел можливого забруднення (вигрібних ям та вигрібних туалетів, гноєсховищ, каналізаційних споруд та мереж, звалищ побутових відходів тощо). Необхідно забезпечити ізоляцію від проникнення поверхневих стоків. Стінки колодязя повинні бути щільними, без шпарин. Навколо колодязя зроблений «глиняний «замок» глибиною 2 м та шириною 1 м, з нахилом в бік від колодязя. Наземна частина колодязя (оголовок) влаштовується не менш як на 0,8 м вище поверхні землі. З метою захисту від засмічення оголовок повинен щільно закриватись кришкою з металу чи дерева. Зверху оголовка влаштовують дашок. Навіс або оголовок вміщують у будку, навколо споруди повинні бути огорожа радіусом не менше 2 м з воротами (хвірткою) та стежка із твердим покриттям від воріт до колодязя. Біля колодязя слід влаштовувати підставку для відер, для забору води з колодязя необхідно використовувати відро загального користування. Заборонено використовувати для забору води індивідуальні відра.

Власники колодязів повинні забезпечити проведення лабораторних досліджень безпечності та якості питної води, на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

Якщо не дотримуватися цих вимог існує ризик виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекційних захворювань через забруднення води у колодязях. Це викликано забрудненням води, в якій знаходяться різні патогенні мікроорганізми, які можуть завдати шкоди здоров'ю людини. Найбільш поширених мікроорганізмів, які передають захворювання через воду, включають:

  • Бактерії: холерний вібріон, сальмонели, шигели (збудники дизентерії), ентеропатогенні кишкові палички.
  • Найпростіші: кріптоспорідум парвум, дракункулюс медінензіс.
  • Віруси: аденовіруси, ентеровіруси, вірус гепатиту А, рота вірус.

Вживання небезпечної в епідемічному відношенні питної води з колодязя може привести до виникнення інфекційних захворювань (вірусного гепатиту А, черевного тифу, дизентерії, холери, ротавірусної інфекції тощо).

Для того, щоб уникнути захворювань, необхідно використовувати виключно воду гарантованої якості.

Вживання якісної та безпечної води для пиття є однією з найважливіших запорук збереження здоров’я людини і її довголіття.

Донецька селищна рада рекомендує:

  • не вживати питну воду з колодязів і джерел, вміст нітратів у воді яких перевищує нормативні показники, та не використовувати її для приготування сумішей для дитячого харчування. За таких обставин рекомендуємо вживати воду з перевірених джерел або бутильовану;
  • з обережністю застосовувати в приватному секторі мінеральні й органічні добрива;
  • дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо оголовка глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо);
  • не розташовувати в радіусі 50 м від колодязів та каптажів гноївок, дворових туалетів, компостних та вигрібних ям;
  • не рідше 1 разу на рік необхідно проводити чистку колодязя від замулювання, намивання породи з одночасним поточним ремонтом кріплення та проведення дезінфекції.

Дбаймо про якість  питної води – про своє здоров’я!