Щодо дотримання вимог природоохоронного законодавство у пожежонебезпечний період 2025 року на території Донецької громади
Шановні мешканці громади та гості!
По всій території нашої країни громадяни продовжують бездумно та безконтрольно спалювати на власних присадибних ділянках сміття, поживні рештки, сухе листя, чагарники, водно-болотисту рослинність, тим самим провокуючи пожежі у природніх екосистемах.
В результаті таких дій знищується мікрофлора та фауна верхнього шару ґрунту, гинуть комахи, дрібні тварини, птахи та місця їх гніздування. Також такі дії призводять до пожеж на сусідніх полях, на територіях приватних домоволодінь, лісопосадках, відключень повітряних ліній електропередачі надвисокої напруги. Це завдає державі великі матеріальні та економічні збитки. Дим, який виникає внаслідок горіння та тління, потрапляє до населених пунктів, що викликає масове незадоволення громадян, алергічні захворювання, завдається шкода навколишньому середовищу.
З підвищенням температури повітря та встановленням бездощової погоди починається пожежонебезпечний період. Протидія пожежам лісів, сільгоспугідь, торфовищ, водно-болотистої рослинності сухої природної рослинності, сухостою, сміття тощо являється одним із головних завдань органів державної влади і органів місцевого самоврядування.
Звертаємо Вашу увагу, що за самовільне та неконтрольоване спалювання стерні, сміття та залишків рослинності тощо та порушення вимог пожежної безпеки в лісах -встановлена адміністративна та кримінальна відповідальність.
Відповідно до статті 77 Кодексу України про адміністративне правопорушення
«Порушення вимог пожежної безпеки в лісах» - тягне за собою накладення штрафу на громадян від дев’яноста (1530,00 грн) до двохсот сімдесяти (4590,00 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот сімдесяти (4590,00 грн) до дев’ятисот (15300,00 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот сімдесяти (4590,00 грн) до дев’ятисот (15300,00 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від шістсот тридцяти (10710,00 грн) до однієї тисячі восьмисот (30600,00 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 771 Кодексу України про адміністративне правопорушення «Самовільне випалювання рослинності або її залишків» - випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища тягнуть за собою накладання штрафу на громадян від ста вісімдесяти (3060 грн) до трьохсот шістдесяти (6120 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від дев’ятисот (15300 грн) до однієї тисячі двохсот шістдесяти (21420 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 245 Кримінального Кодексу України «Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу» - знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом - караються штрафом від п’яти тисяч чотирьохсот (91800,00 грн) до дев’яти тисяч (153000,00 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.
Відповідно до статті 113 Кримінального Кодексу України «Диверсія» - вчинення з метою ослаблення держави вибухів, підпалів або інших дій, спрямованих на масове знищення людей, заподіяння тілесних ушкоджень чи іншої шкоди їхньому здоров'ю, на зруйнування або пошкодження об'єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, а також вчинення з тією самою метою дій, спрямованих на радіоактивне забруднення, масове отруєння, поширення епідемій, епізоотій чи епіфітотій карається позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої. Ті самі діяння, вчинені в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, - караються позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна.
Щоб уникнути пожежам лісів, заповідних територій, торфовищ, сміттєзвалищ, сільськогосподарських угідь, водно-болотистої рослинності, сухостою, стерні тощо протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:
– розведення багать у лісі, на торфовищах, в заплавах річок та водосховищ (крім тих, що пов’язані з технологічними вимогами лісогосподарських заходів у спеціально передбачених для цього місцях);
– заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;
– відвідування населенням хвойних насаджень при 5-му класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди;
– палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки, витрушувати з люльок гарячий попіл, крім місць, що обладнані для цієї мети;
- спалювання трави, сміття, сухостою, залишків рослинності на сільгоспугіддях, вздовж доріг, на територіях приватних садиб тощо.
Пам’ятайте!
Громадяни України зобов’язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів.