Служба у справах дітей Донецької селищної ради інформує

  • 144

Фото без опису

Важливі зміни: облік дітей і кандидатів в усиновлювачі тепер у громадах!🧒

Ці зміни передбачені постановою Уряду від 09.05.2025 № 528, яка закріплює рішення з практичною реалізацією змін до статей 214 та 215 Сімейного кодексу України, ухвалених Верховною Радою у листопаді 2024 року.

📍Тепер облік дітей, які можуть бути усиновлені, а також кандидатів в усиновлювачі, буде здійснюватися на рівні громади.

📌Усиновлення дітей є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду.

Усиновлення дитини регулюється Сімейним кодексом України та Порядком провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року № 905.

📌Основні аспекти усиновлення:

♦️усиновити можна дитину, яка має статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, або дитину, батьки якої дали письмову згоду на усиновлення, засвідчену нотаріусом;

♦️дитина не може бути усиновленою протягом двох місяців після народження;

♦️для усиновлення дитини громадянам необхідно зібрати відповідний пакет документів та звернутись до служби у справах дітей за місцем свого проживання для постановки їх на облік кандидатів в усиновлювачі;

♦️інформація про дітей, які можуть бути усиновлені, надається лише кандидатам в усиновлювачі службою у справах дітей за місцем, де дитина перебуває на обліку;

♦️контакт з дитиною відбувається лише за наявності направлення для знайомства з дитиною, виданого службою у справах дітей;

♦️остаточне рішення про усиновлення приймається судом.

📌У разі виявлення бажання усиновити дитину, що проживає в Україні необхідно:

🔸Громадянам України, які постійно проживають на території України - зібрати відповідний пакет документів та звернутись до служби у справах дітей за місцем свого проживання для постановки на облік кандидатів в усиновлювачі.

🔸Громадянам України, які проживають за межами України, та іноземцям, - зібрати відповідний пакет документів в країні проживання та звернутись до Національної соціальної сервісної служби для постановки на облік кандидатів в усиновлювачі.

🔸Ознайомитись з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені (громадянам України у службі у справах дітей за місцем перебування дитини на обліку з усиновлення, іноземцям - у Нацсоцслужбі).

🔸Отримати направлення для знайомства з дитиною.

🔸Познайомитись з дитиною за місцем її проживання (перебування).

🔸Звернутись до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини із заявою про бажання усиновити дитину.

🔸Іноземцям отримати дозвіл Національної соціальної сервісної служби на усиновлення дитини.

🔸Звернутись за місцем проживання дитини із заявою про усиновлення до суду.

📌Усиновлювачем дитини не можуть бути особи, які:

🔹обмежені у дієздатності;

🔹визнані недієздатними;

🔹позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;

🔹були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;

🔹перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

🔹зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;

🔹не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);

🔹страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я;

🔹є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;

🔹були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень;

🔹за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;

🔹є особами без громадянства;

🔹перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 статті 212 Сімейного кодексу України не може бути усиновлювачем.

Також не можуть бути усиновлювачами особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.

📍Для отримання більш детальної інформації звертайтесь до Служби у справах дітей Донецької селищної ради (приміщення 2-го корпусу Донецького ліцею №1).